Homocystein - kyselina listová

 

1Homocystein (systematický název 2-amino-4-sulfanylbutanová kyselina) je aminokyselina, která vzniká při normálním metabolismu u lidí a jiných savců z aminokyseliny methioninu. Odbourává se na cystein za pomoci vitamínů B (zvláště B6, B12, kyseliny listové. Nedostatek těchto vitamínů, například ve stravě vegetariánů, anebo vzácná dědičná choroba homozygotní homocystinurie) mohou vést ke zvýšené hladině homocysteinu v krvi.

Normální hladina homocysteinu se liší podle věku a leží mezi 3 a 15 μmol/l. Na základě velmi vysoké hladiny homocysteinu, která se vyskytuje u pacientů s homozygotní homocystinurií a je spojena s nemocemi krevního oběhu.

Vznikla celá řada studií i metaanalýz. Některé souvislosti mezi hladinou homocysteinu a rizikem kardiovaskulárních chorob u obecné populace potvrdily, jiné vyjádřily pochybnost. Navíc vysoká hladina homocysteinu není příčinou, ale pouze následkem nedostatku vitamínů B11 (a B12).

Zvýšená hladina homocysteinu slouží jako marker (indikátor) nedostatku kyseliny listové u osob se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob. Ke snižování rizika srdečně-cévních chorob je třeba také doplňovat vitamín K2 MK-7, který v kombinaci s hořčíkem inhibuje glutamátové receptory, a tím potlačuje spuštění řetězce vedoucího k programované buněčné smrti a následně ke kalcifikaci cév.